Preeklampsia v tehotenstve – je nebezpečná?

Date:

Tehotenstvo je pre ženu, ale aj pre jej partnera, jedným z najkrajších období života. Prvý ultrazvuk, prvé foto, prvé pohyby, nádherné spojenie matky s malým človiečikom, ktorý rastie v jej vnútri. Všetko je dokonalé, kým…

Počas tehotenstva sa môže stať čokoľvek. Existuje mnoho ochorení a ťažkostí, ktoré môžu postihnúť tak matku, ako aj plod. Preto je budúca rodička pod drobnohľadom gynekológa, aby sa problémy podchytili včas. Môžu nastať kedykoľvek. Mamička by mala byť ostražitá počas celých 40 týždňov a v prípade akéhokoľvek podozrenia ihneď kontaktovať svojho lekára.

V tomto článku sa zameriame na ochorenie, ktoré sa začína prejavovať už v 20. týždni tehotenstva, no naplno prepukne až v poslednom trimestri. Preeklampsia. Počuli ste už o nej?

Čo je preeklampsia?

Preeklampsia je jedna z najzávažnejších komplikácii v tehotenstve. Súvisí s nedostatočným prívodom krvi do placenty, ktorá distribuuje potrebné živiny a látky, aby sa plod správne vyvíjal.

Keď sa do placenty nedostáva dostatok krvi, rast plodu sa spomalí, čo sa následne prejaví aj na nízkej hmotnosti novorodenca. Pri závažných stavoch môže dôjsť k úplnému odstaveniu od krvi, následkom čoho je smrť plodu. Preto je potrebné sledovať príznaky preeklampsie a ihneď ich konzultovať s gynekológom.

Čo to spôsobuje?

Počas tehotenstva sa cievy vyživujúce maternicu, a zároveň placentu, prirodzene rozširujú, a to päť až desaťnásobne. Je to potrebné, aby sa k plodu dostalo dostatočné množstvo krvi. Pri preeklampsii tento proces nefunguje. Cievy a tepny ostávajú zúžené, placenta tak nie je dostatočne vyživovaná a začnú sa prejavovať problémy.

Čo sa deje pri preeklampsii?

Placenta automaticky reaguje na to, že v ženinom tele niečo nie je v poriadku. Aby ochránila plod, začne vylučovať látky, ktoré vedú k zvýšenému krvnému tlaku mamičky. Cievy sa zúžia, zvýši sa krvný tlak, ktorý značne stresuje srdce ženy.

Často dochádza k lokálnym sťahom ciev v rôznych častiach tela, výsledkom čoho je nedokrvenie niektorých orgánov. Najviac postihnuté bývajú pečeň, mozog, sietnica oka a obličky, z ktorých potom unikajú bielkoviny. Tie krv zahusťujú, voda z nej sa dostáva mimo cievy, čím vznikajú opuchy.

Príznaky a symptómy preeklampsie

Preeklampsia sa niekedy vyvíja bez akýchkoľvek zjavných príznakov. Vysoký krvný tlak je bežný jav počas tehotenstva, preto je dôležité jeho monitorovanie. Práve zvýšená hypertenzia a vysoký krvný tlak je prvým príznakom preeklampsie. Ak je vyšší ako 140/90 mmHg, je to varovanie. Aké sú ďalšie symptómy?

Mierna preeklampsia:

  • zadržiavanie vody (opuchy);
  • bielkoviny v moči.

Závažná preeklampsia:

  • bolesti hlavy;
  • rozmazané videnie;
  • neschopnosť tolerovať jasné svetlo;
  • únava;
  • nevoľnosť a vracanie;
  • znížený objem vylučovaného moču;
  • znížené hodnoty krvných doštičiek;
  • bolesť pod rebrami na pravej strane;
  • zhoršená funkcia pečene;
  • dýchavičnosť spôsobená tekutinou v pľúcach;
  • sklon k ľahkej tvorbe podliatin.

Hrozí vám preeklampsia?

Stále nie je celkom jasné, čo túto komplikáciu spôsobuje. Existuje však niekoľko rizikových faktorov, ktoré môžu predpovedať, že preeklampsia postihne aj vás.

Napríklad, ak ste preeklampsiu mali už v predchádzajúcom tehotenstve. Tu je pomerne vysoké riziko, že ju budete mať znova. Preeklampsia je pravdepodobnejšia aj vtedy, ak čakáte dvojčatá, trojčatá a viac.

Medzi rizikové faktory patrí aj vysoký krvný tlak, cukrovka, ochorenie obličiek alebo autoimunitné ochorenie. Pri cukrovke má vaše telo príliš veľa cukru v krvi. To môže poškodiť orgány, ako sú krvné cievy, nervy, oči a obličky. Autoimunitné ochorenie je zdravotný stav, ku ktorému dochádza, keď protilátky (bunky v tele, ktoré bojujú proti infekciám) omylom napadnú zdravé tkanivo.

Preeklampsiou môžu trpieť aj prvorodičky, alebo ak ste tehotná po viac ako 10 rokoch od predošlého tehotenstva. Riziková je aj obezita a vek nad 35 rokov. A v neposlednom rade má k tomu čo povedať rodinná anamnéza. Teda, ak ženy vo vašej rodine mali preeklampsiu, je tu predpoklad, že ju budete mať aj vy.

Liečba preeklampsie

Liečba závisí od toho, ako blízko ste k dátumu pôrodu. Ak je dieťa dostatočne vyvinuté, váš lekár vám pravdepodobne odporučí predčasný pôrod.

Ak trpíte miernou preeklampsiou, stále je tu niekoľko spôsobov, ako sa dá liečiť vysoký krvný tlak v tehotenstve. Ak dieťatko potrebuje ešte nejaký čas na vývoj, lekár vám môže naordinovať oddych na lôžku. Tiež vám odporučí, aby ste ležali na ľavom boku, čím uľavíte hlavným krvným cievam od ťarchy dieťaťa.

Predpíše vám lieky na mierne zníženie krvného tlaku. Tiež vás čakajú častejšie kontroly v gynekologickej ambulancii. Monitoruje sa krv, moč a srdiečko plodu.

Nemenej dôležitá je aj úprava jedálnička, ktorý by mal zahŕňať potraviny s vyšším obsahom bielkovín, obmedzíte príjem soli a naopak zvýšite príjem vody.

Závažnejšia preeklampsia si vyžaduje hospitalizáciu, pričom vám nasadia liečbu pomocou kortikosteroidov, ktoré majú urýchliť vývoj pľúc bábätka, a liekov proti kŕčom.

Prevencia preeklampsie

Preeklampsia postihuje zhruba 6 až 8% tehotných žien. Objavuje sa najmä u prvorodičiek, ktoré majú menej ako 20 rokov, alebo u zrelých žien nad 40 rokov, ktoré čakajú svoje prvé bábätko.

Aj keď zanedbaná preeklampsia môže viesť k vážnejším ochoreniam, ako je eklampsia (kŕčovité záchvaty často spojené so stratou vedomia pacientky, ktoré môžu vyústiť až do kómy), a HELLP syndróm (značné poškodenie pečene matky, rozpad jej červených krviniek a znížení počet krvných doštičiek), včas podchytené ochorenie sa dá monitorovať a liečiť.

Mnoho maminiek s preeklampsiou nakoniec v rukách držali svoj zdravý malý uzlík šťastia. Nezanedbávajte preto pravidelné prehliadky u svojho gynekológa. Ak aj máte zvýšený krvný tlak, nemusí to hneď znamenať preeklampsiu. Preto je dôležité jeho pravidelné monitorovanie, ktoré si môžete vykonávať aj sama doma.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

━ nové příběhy

Rozhodujete sa investovať do značky automobilu Opel?

Investícia do nového vozidla je rozhodnutie, ktoré si vyžaduje dôkladné zváženie. Ak sa nachádzate v štádiu, kedy uvažujete o investovaní do automobilu, Opel by...

Kto je Mikuláš a ako zamestnať deti počas sviatkov.

Mikuláš je známou a tradičnou postavou, ktorá symbolizuje dobročinnosť, obdarovávanie a lásku k deťom. Objavuje v deň svojho sviatku alebo v jeho predvečer. Tento sviatok sa slávi 6. decembra...

Čo sú kanabinoidy a ako fungujú?

Kanabinoidy predstavujú látky, o ktorých sa čoraz častejšie hovorí v súvislosti so širokým spektrom ich pozitívnych účinkov. Ktoré sú to? Čo sú kanabinoidy a aký...

Slávnostné stolovanie alebo aké parametre zohľadniť pri banketovom stole

Každá udalosť vyžaduje špecificky prispôsobené prostredie. Platí to aj pre nábytok. Ako vybrať banketový stôl?Ako sa stoluje pri banketeSlovom banket sa označuje stolovanie pri...

Ekologické alternatívy jednorazových papierových utierok

Jednorazové papierové utierky sa využívajú na rôzne účely, napríklad na utieranie rúk alebo čistenie povrchov. Praktické sú skladané i utierky na rolkách. K dispozícii...
- Komerční sdělení -pr článek